deneme 2

Reklam Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Reklam firmaların ya da bireylerin sattıkları, ürettikleri ya da tanıttıkları bir ürünü daha geniş kitlelere duyurmak, daha büyük satış rakamlarına ulaşmak ve markalaşmak amacıyla yapılan her çeşit etkinliğe verilen addır.
Bir anlamda bir radyo çalışmasından TV görüntüsüne, Gazeteye verilen bir ilandan internette satılan bir reklam bandı, Youtube’de dönen bir videodan bir haber sitesinde yayınlanan tanıtıma kadar her şey aslında bir çeşit reklamdır.
Reklam temel ve basit manada amacı kişilerin ya da kurumların yani reklamı verenlerin, reklamı vermekteki amaçlarına ulaşmasını sağlamaktır. Reklam sayesinde firmaların bilinirliliği artar, zihinde yer bırakır ve buna bağlı olarak satış ve kar oranları yükselmeye başlar.
Kişilerin aklında yer eden marka ve ürünler her zaman ürün alımı sırasında ön plana çıkar. Örnek olarak Kâğıt Mendil dünyasına kendini lider kabul ettiren Selpak, Kullan At Pillerin içerisinde her zaman ismi anılan Duracell ve Oyun Konsolu denildiğinde herkesin bildiği Play Station bu reklam çalışmalarının örnekleri olarak sunulabilir.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir