deneme 6

Ne Tür Bir Strateji İzlenmelidir ?

Google Ads sistemini kullanmaya başlamadan önce kendinize yapacağınız reklamın boyutlarını sormanız gerekecektir. Ayda 100 – 200 dolarla küçük bir çalışmamı yapacaksınız. Yoksa biraz daha farkla yüksek kaliteli bir çalışmamı yapacaksınız.
Hangi ürün ya da hizmeti pazarlayacaksınız. Bu hizmeti pazarlarken Ücret mi, Hizmet mi, Daha önce olmayan bir şey mi ön plana çıkacak. Yerel manada bir reklam yapılıp sadece bir şehir mi hedeflenecek yoksa Türkiye veya başka ülkelerde mi yayın yapılacak gibi birçok seçenek ilk reklamı kullanıcıya sunmaya başladığınızda karşınıza çıkacaktır.
Google Ads sistemi kullanıcılarına o reklam kategorisindeki firmaların ve verilen reklamların sayısına göre bir fiyatlandırma aralığı çıkarmaktadır. Örneğin son yıllarda bazı kelimelerde 0.01 TL tık başı ödeme ile reklam verilebilirken, Evden Eve Nakliyat, Parça Kontör gibi bazı rekabeti bol olan sektörlerde tık başı ödenecek ücretler 1 TL ile 20 TL arasında değişebilmektedir.
Buda aslında o sektörde reklama gösterilen rağbete bağlı olan bir fiyatlandırma şeklidir.
Google Ads üzerinden reklam yayına almak, reklamları daha çekici hale getirmek uzun uzadıya bir başka makalenin konusu olabilir. Çünkü birçok etken vardır çekici bir reklam hazırlamanın ve kısa alanda hızlı bir ilgi çekicilik yakalamanın.
Ama kısa birkaç başlık sunayım.

  • Eğer satılacak bir ürünse ve fiyat olarak piyasanın altındaysa kesinlikle reklamda Fiyat bilgisi sunun.
  • Amaç satış yapmak değil, ziyaretçi toplamak ise konu hakkındaki tüm anahtar kelimeleri kullanın.
  • Amaç nokta atışı ile satış yapmaksa anahtar kelimeleri özelleştirin. Örneğin çorap satıyorsanız çorap araması yerine Çorap Satışı, Çorap Satan Yerler, Çorapçı, Ucuz Çorap gibi özelleştirilmiş anahtar kelimelere yoğunlaşın.
  • Tık başı fazla ücret vermek sizi iyiye taşımaz. Üst sırada kalın ama az ödeme yapın. Bu işin sırrı ise Takip ve Optimizasyonda saklıdır.
  • Reklam bütçenizi iyi belirleyin. 3 gün reklam yayını yapıp 27 gün boş kalacağına bütçeyi 1 aya yayın Ara ara bile olsa reklamlar yayında kalsın.
  • Reklam yapılacak sektör rekabetin bol olduğu bir sektörse, yâda büyük meblağlar koyulacaksa Freetime olarak çalışan yâda bu iş için açılan firmalar ile irtibata geçmenizde yarar vardır.
  • Reklam denemesi yaparken kesinlikle ilk denemenizde Google Google Ads Deneme Kuponu kullanın.

Hasan

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir