SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ.... ■ ■ ■ Sitemizde, mutlaka ilginizi çekecek bir bölüm bulacaksınız. ■ ■ ■ Kategorilerimiz: Anne ve Çocuk, Aşk ve İlişkiler, Ev Dekorasyonu, Eğlence, Güzellik, Magazin, Moda, Sağlık, Tatil, Yaşam, Yemek Tarifleri. ■ ■ ■

Tek çocuk yapmak doğru bir karar mı?

Tek çocuk yapmak doğru bir karar mı?
22
Şub
16
(3 oy, 5 üzerinden: 5,00. Lütfen oy veriniz. )

Tek Çocuk Kararı


Güzel bir evlilik yaptınız, herşey harika… Fakat eşinizle anlaşamadığınız bir konu var; evliliğinizin meyvesi olarak, tek çocuk mu doğru bir karar olur, yoksa hareketli bir aile yaşamı için birden fazla çocuk yapmak mı?

cebe2dbfe0808d5a0392e2dce39b37e2

Günümüzde, iş yaşamının içinde yer almak açısından artık kadınlar da erkeklerden geri kalmıyor. Bu durum, aile bütçesinin birden fazla çocuk yetiştirmeye daha uygun hale gelmesine neden olsa da; çocuklarla ilgilenmek açısından anne-babanın ikisinin de çalışıyor olması bir çelişki oluşturuyor.

Bu çelişkili durumda, tek çocuklu aile olma yönündeki kültürün daha fazla geliştiği görülüyor.

Eski çağlardan günümüze kadar gelen “tek çocuk bencil olur, paylaşmayı bilmez” anlayışı, artık ortadan kalkmışa benziyor. Pedagoglar ise, ailenin tek çocuğu olarak yetişen çocukların karakterinin, sosyal becerilerinin ve çevresiyle uyumunun, çok kardeşli bir ortamda büyümüş çocuklardan farklı olmadığı düşüncesindeler.

Aslında her iki durumun da avantajları var:
Ailenin tek çocuğu, anne-babası ile birebir ve daha kaliteli zaman geçirebilirken; çok çocuklu ailelerde ise kardeşler arası paylaşım kültürü gelişiyor.

Ancak bu fark da tek çocuk olarak yetişen çocuğun aile dışındaki yaşıtları ile kuracağı yoğun ilişkilerle giderilebileceği gibi; artı değer olarak, tek başına ayakta durma becerileri de gelişmektedir.

Çok çocuklu ailelerde yetişen çocuklar açısından olumlu bir durum da, anne babalar yaşlandığında kardeşlerin birbirine göz kulak olacağı güveninin varlığıdır.

Görüldüğü gibi; tek çocuklu ya da çok kardeşli bir aile olmanın artıları ve eksileri birbirini dengelemekte olup, son karar yine anne-babaya aittir.

Tek Çocuk ve Evliliğe Etkisi

Konunun, çocuk psikolojisini ilgilendiren yanı dışında; anne ve babanın ikili ilişkilerine bu durumun nasıl yansıyacağı konusu da göz önünde tutulmalıdır. Mutlu bir evliliğin meyvesi olan bebek, elbette ki anne-baba arasındaki aile bağlarını daha da güçlendirecektir.

Ancak her “meyve”, eşlerin başbaşa geçirebileceği zamanları çok azaltacaktır. Tek çocuğun yaşı ilerledikçe bu olumsuz etki biraz zayıflasa da; her yeni “meyve”, bu sürecin baştan başlamasına neden olacaktır.

İlk çocukla kazanılan anne – baba olma durumuna karşılık, kaybedilen karı – koca olma durumu; çok çocuklu ailede bir daha geri gelmemek üzere gidecektir.

 

Son Gelen Aramalar:

Yorum yapın


Yazı Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış

Çok Okunanlar
Son Yorumlar